Widzowie spotkani w czerwcu pod warszawskim Teatrem Powszechnym byli pod wrażeniem „New Territory – live VR” autorstwa Krzysztofa Garbaczewskiego i kolektywu Dream Adoption Society. Czy był to zachwyt przede wszystkim nad nowym medium, czy też twórcom udało się w wydobyć potencjał, który drzemie w immersyjnych technologiach? Po spektaklu Anna Desponds i Agnieszka Słodownik przeprowadziły sondę wśród publiczności i nagrały swoje odczucia.
Wykorzystanie technologii w teatrze komentuje również dziennikarka Izabela Szymańska. Zauważa, że technologia jest droga, a teatr biedny. Jak pogodzić chęć nadążania za współczesnością przez wykorzystanie mediacji z tradycyjnym rozumieniem teatru jako miejsca bezpośredniego spotkania? Jak za pomocą technologii opowiadać angażujące historie?
Przykładem są realizacje Rimini Protokoll. Rozmawiamy z członkiem kolektywu, Stefanem Kaegim, na temat spaceru po Berlinie z audioprzewodnikiem „Remote X”. W trakcie spektaklu tańczy się na Alexanderplatz i zagląda do szpitala psychiatrycznego. Chociaż w sztuce nie występuje żaden aktor, to centralnym doświadczeniem pozostaje bezpośrednie spotkanie z drugim człowiekiem.
Technologia VR wykorzystywana jest również do archiwizacji spektakli. Przykładem jest rejestracja za pomocą wideo 360 „G.E.N. VR” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Czy po obejrzeniu filmu w goglach można mieć wrażenie, że brało się udział w rzeczywistym przedstawieniu? W ostatniej części podkastu rozmawiamy o tym, jak wykorzystać cyfrowe narzędzia nie tylko do archiwizowania teatru, ale również upowszechniania dostępu do niego.
Do czytania, oglądania, słuchania
- „New Territory – live VR“ – spektakl Krzysztofa Garbczewskiego i Dream Adoption Society. Kolejne prace twórców wykorzystujące wirtualną rzeczywistość będzie można obejrzeć w warszawskim Teatrze Powszechnym w październiku.
- Wystawa „Inne tańce” trwa w warszawskim CSW U-Jazdowski do 23 września 2018.
- „Remote X” – spacer audio autorstwa Rimini Protokoll.
- Nowa realizacja Stefana Kaegiego z udziałem humanoida.
- Do 10 sierpnia można zgłaszać prace audio na konkurs organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Zwycięska praca dołączy do repozytorium Radio Atlas, a twórcy dostaną zaproszenie na konferencję Digital Cultures.
- Rozmowa z Thorstenem S. Wiedemannem, dyrektorem festiwalu A.MAZE, w „Dwutygodniku”.
- Numer tematyczny „Dwutygodnika” poświęcony kulturze lokalnej.
- „The Nutckracker in 360 degrees” pozwala zajrzeć za kulisy działalności The Royal Ballet
- „Trailer G.E.N. VR” – rejestracja spektaklu Grzegorza Jarzyny za pomocą wideo 360 stopni.
- Więcej rejestracji spektakli na ninateka.pl.
Jak słuchać podkastu?
Na stronie: Wejdź na stronę dwutygodnik.com i słuchaj podkastu bezpośrednio z przeglądarki, włączając player Soundcloud.
Z aplikacji: Ściągnij aplikację na smartfona, wyszukaj i subskrybuj „ODBIORNIK – podkast magazynu dwutygodnik.com”. Następnie możesz streamingować odcinki lub ściągać je na telefon i słuchać, gdy nie masz dostępu do sieci. Jeśli masz smartfon z systemem Android, zainstaluj np. aplikację Pocket Casts. iPhone posiada domyślnie zainstalowaną aplikację Podkasty.
Muzyka
W podkaście wykorzystałyśmy utwór „Airship Serenity” Kevina MacLeoda (incompetech.com) na licencji Creative Commons Attribution 3.0.
Licencja
Podkast na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (3.0). Audycję można kopiować i rozpowszechniać w dowolnym miejscu i na wybrany przez siebie sposób oraz remiksować i używać w ramach własnych utworów, także komercyjnych, o ile zaznaczy się autorki i tytuł oryginału.
Numer naszej poczty głosowej to 723 510 064. Jesteśmy na Twitterze i na Facebooku.
Anna Desponds / Agnieszka Słodownik
Agnieszka Słodownik – redaktorka w dwutygodnik.com.
Tagi
Numer wydania
243
Data
sierpień 2018