Niewiele jest miejsc w sieci, które siłą przyciągania, totalistycznymi ambicjami i kulturową władzą mogą dorównać YouTube.com.
W dwutygodnikowych „Produktach ubocznych” otwieramy dziś cykl, w którym będziemy się przyglądać temu internetowemu fenomenowi. Nasza fascynacja YouTube jest bezgraniczna. Dlatego nie będzie tu zdystansowanych analiz czy suchych opisów, tylko powódź hiperlinków i długie minuty dziwnego wideo. Naszym celem nie jest to, żeby YouTube wyjaśnić, zrozumieć albo skrytykować. Te szacowne humanistyczne ambicje ustępują w naszym przypadku obłędowi kolekcjonerów, których skrzynki odbiorcze i foldery „Ulubione” pełne są odnośników do klipów w rodzaju „Mrugające Diody Klawiatury Do Rytmu Muzy BY TecHSolo” (wyświetlenia: 192, komentarze: 0).
A może nie chodzi wcale o kolekcjonerstwo – tę pedantyczną praktykę, gdzie okazy klasyfikuje się, opisuje i przyszpila – tylko o zbieractwo? Popęd zbieraczy każe wszystko przechować i niczego nie wyrzucić. Jest on innym wymiarem „gorączki archiwalnej”, która każdego dnia zasila YouTube nowymi klipami.
YouTube, nieskończenie wielkie, stale rozszerzające się audiowizualne archiwum, które chce, żeby niedługo wszystko było w nim zarejestrowane.
Przyślij nam link: kronikiyoutubecom@gmail.com
Mateusz Halawa/Edgar Bąk
Jest absolwentem warszawskiej ASP, laureatem wielu nagród, w tym wyróżnienia magazynu „2plus3d”. Stworzył indentyfikację wizualną krakowskiego Miesiąca Fotografii, pracował też między innymi dla Delikatesów, BWA we Wrocławiu, ha!artu, Teatru Nowego. Art director w PURE Magazine (nagrodzone złotą chimerą), Futu Design Guide, kulturze popularnej.www.edgarbak.info.
Prowadzi zajęcia o codzienności, mediach i wizualności w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i antropologię w The New School for Social Research. Jest konsultantem w zespole badawczym Obsidian (Millward Brown SMG/KRC). Wydał „Życie codzienne z telewizorem. Z badań terenowych” (2006).
Numer wydania
6
Data
czerwiec 2009